Halina Birenbaum zd. Grynsztajn

Urodziła się 15 września 1929 roku w Warszawie. Halina Birenbaum to polsko-izraelska pisarka, tłumaczka, poetka, ocalona z Holokaustu. W czasie wojny przebywała początkowo w Getcie Warszawskim, a następnie w niemieckich obozach koncentracyjnych na Majdanku,Auschwitz-Birnekau, Ravensbruck oraz Neustadt-Glewe, gdzie doczekała wyzwolenia. W 1947 roku wyemigrowała do Izraela, tam założyła rodzinę i mieszka do dziś.

Twórczość Haliny Birenbaum, to obrazy Holokaustu, uderzające czytelnika przenikliwością i żarliwością. Autorka jest nie tylko świadectwem pamięci o Holokauście, ale także dowodem niezniszczalności ludzkich uczuć: nadziei, miłości do świata i życia w każdej jego postaci.
"Nadzieja umiera ostatnia" to klasyczna i bardzo ważna pozycja w literaturze poświęconej Holokaustowi. Książka opowiada w bardzo przystępny sposób o doświadczeniach autorki, która w momencie wybuchu wojny była dziesięcioletnią uczennicą jednej z warszawskich szkół powszechnych.

Jej poezja mówi, jak jest niezwyciężona i wielka, skoro zdołała przeżyć koszmar, jakim był Holokaust. To świadectwo osobistej tragedii wyciskającej piętno na całym życiu, ale także forma pamięci o ofiarach zagłady.

Dzieła literackie tej autorki doczekały się tłumaczeń na wiele języków świata.

Mirosława Stojak

List Haliny Birenbaum

W dniu wczorajszym 10.03.2014 Koło Naukowe "Warsztaty Korczakowskie" otrzymało wspaniały list z Israela od pani Halina Birenbaum wraz z rękopisem wiersza "Dziękuję za miłość".

Pani Halina Birenbaum - pisarka, poetka, tłumaczka, urodzona w Warszawie. W wrześniu 1939 roku skończyła dziesięć lat gdy miała zacząć trzeci oddział szkoły powszechnej, niestety nie zaczęła bo rozpoczęła się wojna.

Z domu pani Halina nazywa się Grynsztajn. Jako dziecko przeżyła koszmar warszawskiego getta i obozów: na Majdanku, Auschwitz (nr 48693), Ravensbruck i Neustadt, gdzie została wyzwolona w 1945 roku.

Od 1947 roku mieszka w Izraelu.

Napisała takie książki jak:
Nadzieja umiera ostatnia (1967)
Powrót do ziemi praojców (1991)
Każdy odzyskany dzień (1998)
Wołanie o pamięć (1999)
Echa dalekie i bliskie.
Spotkania z młodzieżą (2001)
Życie każdemu drogie (2005) fotografie - Adam Bujak
Szukam życia u umarłych.
Wywiad z Haliną Birenbaum (2013)

W roku 1999 otrzymała od ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego "Krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski" a w marcu roku 2001 Polska Rada Chrześcijan i Żydów nadała jej tytuł "Człowiek Pojednania 2001"

Treść listu:

Szanowni Wielcy i Drodzy Przyjaciele z Koła Naukowego "Warsztaty Korczakowskie"
Pozdrawiam Was najserdeczniej i życzę wszelkiej pomyślności Waszej szlachetnej wspaniałej idei i pracy wychowawczej według dr Janusza Korczaka . Nadzwyczajnego Człowieka – lekarza, Wychowawcy, Pisarza.
Dla mnie książki Janusza Korczaka stanowiły przystań, ukojenie, wiarę w życie i lepszy świat, niż ten mój z dzieciństwa w getcie warszawskim . Zostały wskaźnikiem na dalsze moje życie oraz przekazem dla moich dzieci.

Z serdeczną przyjaźnią
Wasza Halina Birenbaum 01.03.2014

Wiersz:

Dziękuję za miłość
dziękuję za miłość, która
się objawiła
za jej odczuwanie
dziękuję, że jej doznałam
że również do mnie się zwróciła
dziękuję za tę radość ogromną
za szczęście dumy dobrej
dziękuję za swe istnienie
i że tą grozę przemogłam!
6 marca 1985 – 26.02.2014

Halina Birenbaum

List i wiersz od Pani Haliny Birenbaum został umieszczonym w gablocie Sali im. Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej.

List Halina Birenbaum

List Halina Birenbaum

Materiał nadesłał Paweł Rieske,
Przewodniczacy Koła Naukowego
"Warsztaty Korczakowskie"

Copyright  ©  Mirosława Stojak | Wszelkie kopiowanie materiałów bez pisemnej zgody autorki jest zabronione.